ابتکار/متن پیش رو در ابتکار منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با هشدار نسبت به تبعات گوشه‌نشین شدن نخبگان در کشور تاکید کرد: متاسفانه در کشور ما نخبگان در جایگاه اصلی خود قرار ندارند و نشست‌هایی که مسئولان با نخبگان دانشگاهی برگزار می‌کنند بعضا تشریفاتی و برای رفع تکلیف است. این گونه برخورد با نخبگان باعث سرخوردگی و بی‌انگیزگی آنها می‌شود. در جامعه‌ای که نخبگان آن بی‌انگیزه و گوشه‌نشین شوند جامعه رو به رشدی نخواهد بود.
محمدرضا عارف در گردهمایی واحدهای کانون صنفی استادان دانشگاهی ایران که به صورت ترکیبی (حضوری و مجازی) برگزار شد با تسلیت ایام سوگواری حضرت ابا عبدالله الحسین‫(ع) و گرامیداشت دهه اول ماه محرم اظهار امیدواری کرد که مردم ایران و صاحبان هیئت‌های مذهبی با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از این ماه بهره‌برداری لازم را ببرند و فرهنگ حسینی به معنای واقعی در کشور حاکم شود.
جامعه پزشکی مجاهدانه جان خود را در طبق اخلاص گذاشته است 
وی همچنین به فرا رسیدن روز پزشک اشاره کرد و با تبریک این روز به همه پزشکان گفت: امسال روز پزشک در کشور ما معنا و مفهوم دیگری دارد. این عزیزان امروز جهاد عظیمی را انجام می‌دهند و در راه مقابله با ویروس کرونا، جامعه پزشکی مجاهدانه جان خود را در طبق اخلاص گذاشته است و باید قدردان پزشکان و کادر درمانی کشور بود و بهترین راه قدردانی از این عزیزان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی است. عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه با اشاره به فعالیت کانون صنفی استادان دانشگاهی گفت: تجربه تشکل‌های مردمی در دنیا تجربه موفقی بوده است و عموما پیشرفته‌ترین کشورها آنهایی بودند که تشکل‌های مردمی و نخبگان آن کشور در تصمیم‌سازی و مشارکت آن‌ها نقش موثری داشته است.
 ضرورت میدان دادن به نخبگان
وی بر ضرورت میدان دادن به نخبگان در کشور تاکید کرد و گفت: منظور از میدان دادن به نخبگان به معنای دادن پست و مقام به آنها نیست چون عموما نخبگان دانشگاهی از پذیرفتن سمت‌های مدیریتی اجتناب می‌کنند؛ اما باید از نخبگان به عنوان بازوان مشورتی در نهادهای تصمیم‌ساز و راهبردی کشور استفاده شود. عارف در همین زمینه ادامه داد: متاسفانه در کشور ما نخبگان در جایگاه اصلی خود قرار ندارند و نشست‌هایی که مسئولان با نخبگان دانشگاهی برگزار می‌کنند بعضا تشریفاتی و برای رفع تکلیف است و اینگونه برخورد با نخبگان باعث سرخوردگی و بی‌انگیزگی آنها می‌شود. جامعه‌ای که نخبگان آن بی‌انگیزه و گوشه‌نشین شوند جامعه روبه رشدی نخواهد بود. وی بر ضرورت تعامل نخبگان جهان با یکدیگر برای گسترش صلح در دنیا تاکید کرد و گفت: در دنیای آشوب‌زده امروز وقت آن فرا رسیده است که  نخبگان دنیا دست در دست هم با خشونت و ناامنی و جنگ و درگیری مقابله کنند. نخبگان باید باید برای صلح در دنیا تلاش کنند و زمینه‌های جنگ را از بین ببرند .
انتقاد از سکوت نخبگان دنیا در برابر تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ملت ایران اشاره کرد و گفت: ملت و دولت ایران اکنون در برابر یک جنگ تمام عیار اقتصادی قرار دارند و رئیس‌جمهوری آمریکا به زعم خود می‌خواهد فشارها را بر مردم ایران با اعمال تحریم‌های بیشتر افزایش دهد هر چند تاکنون در این راه شکست خورده است اما از نخبگان جامعه جهانی در تعجبم که در برابر این بی عدالتی سکوت کرده‌اند. رئیس کانون صنفی استادان دانشگاهی ایران در ادامه سخنان خود تصریح کرد: طی هشت سال گذشته احساس می‫شد باید انسجامی بین اساتید ایجاد شود تا بتوانیم جایگاه اول منطقه و مرجعیت علمی را داشته باشیم لذا باید به این سوال پاسخ دهیم که با توجه به سازوکارهای موجود در دانشگاه‌ها آیا می توانیم به این جایگاه برسیم.
 نمی‫توانیم با انحصار دولتی در بخش مدیریت علمی کشور کار را به پیش ببریم
وی خاطر نشان کرد: نمی‌توانیم با انحصار دولتی در بخش مدیریت علمی کشور کار را به پیش ببریم. اساتید باید به میدان آیند. ما نظام تشکیلات می‫خواهیم و قطعا این نظام تشکیلاتی سیاسی نیست. عارف با بیان اینکه هنوز عده‌ای به دانشگاه اعتماد نمی‌کنند، گفت: ما باید کمک کنیم که از طریق این کانون‌ها مسائل حل شود زیرا اصلاح ذهنیت‌ها نسبت به دانشگاه می‌تواند خیلی موثر باشد.
وی با مرور اساسنامه کانون صنفی استادان دانشگاهی ایران به دو رویکرد اساسنامه یعنی رویکرد صنفی و ملی اشاره کرد و گفت: یکی از وظایف اصلی کانون پرداختن به مسایل و چالش‌های علمی، پژوهشی و مدیریتی دانشگاه‌ها و چاره‌اندیشی برای کاهش یا حل اینگونه مشکلات است. رئیس کانون صنفی استادان دانشگاهی ایران با اشاره به عضویت برجسته‌ترین قشر جامعه یعنی استادان و پژوهشگران در این کانون، تصریح کرد: انتظار است کانون صنفی استادان دانشگاهی ایران در ارائه راهکارها برای حل مشکلات کشور پیشگام شود .عارف همچنین خواستار تعامل و ارتباط نزدیک‌تر کانون صنفی استادان دانشگاهی ایران با مردم، نهادهای مدنی، مدیریت دانشگاه‌ها، اساتید و دانشجویان و نهادهای دولتی شد.