خودرو بانک/ پس از رشد و شکوفایی شرکت هیوندای در اواخر دهه نود میلادی، این شرکت تصمیم گرفت تا به آرامی وارد بازار خودروهای لوکس شود. نخستین تجربه این شرکت در ساخت خودروهای لوکس، هیوندای جنسیس بود که نسل اول آن به صورت یک مدل مفهومی در سال 2007 به نمایش درآمد.

امروزه و پس از گذشت حدود یک دهه، جنسیس به یکی از زیرمجموعه‌های هیوندای تبدیل شده که به تولید محصولات لوکس اشتغال دارد. در این میان تاثیر نسل اول هیوندای جنسیس را نمی‌توان در پیشرفت هیوندای و برند جنسیس انکار کرد. خودرویی که به گفته مدیران هیوندای امکاناتی شبیه سری 7 بی ام و، مشخصات فنی معادل سری 5 بی ام و قیمتی برابر با بی ام و سری 3 داشت. طبیعی است که چنین خودرویی به سرعت در بازار محبوب می‌شود.

تاکنون دو نسل از هیوندای جنسیس سدان به بازار کشورمان راه یافته‌اند که نسل اول در نمونه‌های 2010 الی 2011 و نسل دوم یا فیس لیفت در نمونه‌های 2012 الی 2013 وارد بازار شد. نمونه فیس لیفت هیوندای جنسیس نسبت به نسخه اصلی طراحی بهتری داشت و گیربکس هشت سرعته ZF‌ نیز وظیفه انتقال قدرت را در این خودرو برعهده گرفته بود.

با توجه به امکانات رفاهی متعدد و ابعاد هیوندای جنسیس، امروزه نیز افراد زیادی تمایل به خرید هیوندای جنسیس دارند تا از مزایای یک سدان سایز بزرگ لوکس برخوردار شوند. این مساله با توجه به شرایط واردات خودرو به کشور و نبود خودروهای لوکس صفرکیلومتر در بازار، اهمیت دوچندانی برای مشتریان پیدا کرده است.

برای خرید هیوندای جنسیس به چه بودجه‌ای نیاز داریم؟
برای خرید هیوندای جنسیس سدان، به حداقل بودجه‌ای در سطح هفتصد میلیون تومان نیاز دارید. در این محدوده نخستین نمونه‌های وارد شده از هیوندای جنسیس که تولید سال 2010 میلادی هستند حضور دارند. این خودروها کارکردی بالا داشته و معمولا چند لکه رنگ دارند.

گزینه‌های موجود از هیوندای جنسیس که ساخت سال‌های 2010 و 2011 هستند، کم و بیش تا محدوده قیمتی یک میلیارد تومان نیز به چشم می‌خورند. البته نباید از یاد برد که به دلیل آن‌که نسل اول هیوندای جنسیس اکنون خودرویی قدیمی محسوب می‌شود، فرآیند فروش زمان بری نسبت به دیگر خودروهای بازار خواهد داشت. در محدوده قیمتی بیش از یک میلیارد تومان، نسخه‌های هیوندای جنسیس فیس لیفت میزبان شما خواهند بود.

برای خرید هیوندای جنسیس چه نکاتی را باید مدنظر داشته باشید؟
با توجه به عمر بالای هیوندای جنسیس در بازار ایران، گاهاً گزارش هایی از خرابی و خشکی سیستم تعلیق، مشکلات گیربکس به دلیل عدم نگهداری صحیح مالک قبلی مشاهده شده است. مشکلاتی نظیر گیر کردن گیربکس در بعضی از دنده ها و یا عدم عملکرد شیفترهای پشت فرمان، از جمله مشکلات این گیربکس است که با توجه به تمام شدن گارانتی تمامی هیوندای جنسیس های موجود، هزینه هنگفتی روی دست شما می گذارد.

همچنین با توجه به دیفرانسیل عقب بودن این خودرو، مدنظر داشته باشید که با وجود عملکرد خوب این نوع خودروهای در هندلینگ، سرعت بالا و کیفیت سواری، اما در زمستان و در باران و برف، بسیار خطرناک هستند.