خراسان/ یکی از موضوعاتی که این روزها زیاد درباره آن صحبت می‌شود، موضوع عوارض طولانی مدت کروناست. با پاسخ به چند سوال شایع در این زمینه در خدمت شما هستیم.
   عوارض طولانی مدت کرونا چه چیزهایی است؟
خستگی، کم آوردن نفس، درد عضلانی
 درد در مفاصل، منگی و احساس گیجی
 فراموشی، مشکل در تمرکز و افسردگی. این موارد جدای از آسیب‌هایی است که قلب، مغز و ریه افراد ممکن است در نتیجه این بیماری ببینند.
   چه کسانی بیشتر این عوارض را تجربه می‌کنند؟
در افرادی که کرونا را به شکلی شدید تجربه می‌کنند، احتمال این که تا چند هفته یا چند ماه بعد از بهبود درگیر عوارض آن باشند، بیشتر است.
   این عوارض چقدر طول می‌کشد؟
طبق یکی از آخرین مطالعات در این زمینه در انگلیس، این عوارض می‌تواند حتی تا سه ماه بعد از بهبود فرد از کرونا، او را آزار دهد.
   چه تعداد از بیماران درگیر این عوارض می‌شوند؟
یک بررسی روی بیماران بستری بیمارستانی در بریستول انگلیس نشان می‌دهد حدود دو سوم افرادی که به واسطه شدت بیماری کرونا در بیمارستان بستری شده بودند، تا چند ماه درگیر عوارض طولانی مدت آن بوده‌اند.
   چه کارهایی به کاهش این عوارض کمک می‌کند؟
بعد از اتمام دوره بیماری به صورت ناگهانی میزان فعالیت خود را افزایش ندهید. ورزش و فعالیت بدنی را آرام آرام به برنامه خود اضافه کنید. حواس‌تان به میزان استرس روزانه‌تان باشد. اگر عوارضی که تجربه می‌کنید شدید است گزینه فیزیوتراپی، کاردرمانی و مداخلات تخصصی را حتما در نظر داشته باشید.