خراسان/ در حالی که رافائل گروسی اولین سفر خود به ایران را انجام می دهد، تحرکات ضد ایرانی آمریکا افزایش یافته و تخت روانچی هم تهدید کرده ممکن است به سمت ساخت راکتور قدیم اراک بازگردیم.
  
رافائل گروسی مدیر کل آژانس  در پیامی توییتری و در حالی که تصویری از پرچم جمهوری اسلامی ایران را نیز در صفحه خود کار کرده بود، از سفر روز دوشنبه اش به تهران خبر داد و نوشت: «من روز دوشنبه برای انجام دیدارهایی با مقام‌های ایران به منظور پرداختن به مسائل حل نشده درخصوص مسائل پادمانی در ایران، به تهران سفر خواهم کرد. من به ایجاد یک کانال گفت‌و‌گوی مستقیم، موثر و مبتنی بر همکاری امیدوارم. این موضوع، ضروری است.»
همزمان با اعلام گروسی مبنی بر سفر به تهران  «کاظم غریب آبادی» سفیر و نماینده دایم ایران در آژانس نیز خبری در توییتر خود منتشر کرد و نوشت :در راستای تعاملات و همکاری جاری بین ایران و آژانس و در پی دعوت به عمل آمده از سوی جمهوری اسلامی ایران، رافائل گروسی مدیرکل آژانس در هفته جاری به تهران سفر خواهد کرد. ایران یکی از شرکای اصلی آژانس  است و امیدواریم این سفر به تقویت همکاری‌های متقابل منجر شود.
در همین زمینه یک منبع آگاه به خراسان گفت: گروسی که برای اولین بار پس از انتخابش به تهران سفر خواهد کرد، روز دوشنبه وارد کشورمان می شود و تا این لحظه دیدارهایی با مقامات ارشد نظام در روز سه شنبه برای وی برنامه ریزی شده تا در کنار مذاکرات با رئیس سازمان انرژی اتمی، بتواند نظر سایر مقامات کشورمان را نیز داشته باشد . 
تخت روانچی: ممکن است در موقعیتی به ساخت راکتور قدیم اراک بازگردیم 
همچنین با بالاگرفتن نبرد دیپلماتیک میان ایران و آمریکا در شورای امنیت و صف آرایی کم نظیر کشورهای عضو شورا در مقابل خواسته غیر قانونی آمریکا درخصوص بازگشت قطعنامه های قبلی یا به اصطلاح مکانیسم ماشه ، مجید تخت روانچی نماینده دایم کشورمان در سازمان ملل متحد نیز در گفت و گویی اینترنتی با انجمن کنترل سلاح واشنگتن، یکی از ابزارهای مهم ایران برای مقابله با زورگویی آمریکا را بازگشت به ساخت راکتور قدیمی اراک بیان کرد. 
گفتنی است کار ساخت راکتور قدیمی اراک تا آذرماه 1392 ادامه داشت و با توافق مقدماتی ژنو، کار ساخت موقتا تعطیل شد و طبق برجام نیز باید راکتوری با ویژگی های جدید و به روز طراحی می شد . این کار تاکنون صورت گرفته و پروژه در مرحله خرید تجهیزات و قطعات است. نکته مهم این که در صورت همراهی نکردن شرکای برجام در این پروژه، ایران می تواند به سرعت راکتور قبلی را نیز به بهره برداری برساند . ایران به لطف امدادهای غیبی توانسته لوله های «کالندریای» راکتور قدیم اراک را که طبق برجام با بتن پر شده بود خریداری کند و حالا تنها سه ماه تا ساخت کالندریای آن فاصله دارد. سوخت راکتور قدیمی نیز از اورانیوم طبیعی بود یعنی نیاز به غنی سازی نداشت و ایران برای ساخت آن مشکل چندانی ندارد کما این که چند مجتمع سوختش را هم ساخته و در اصفهان است. البته راکتور قدیمی تا استارت گرم حداقل یک سال زمان نیاز دارد هرچند که در سال های اخیر بسیاری از تجهیزات ثانویه و جانبی راکتور نیز ساخته شده است. راکتور قدیمی نسبت به راکتور جدید کارایی کمتر و تولید پایین تری دارد اما به دلیل انباشت سالانه 10 کیلو پلوتونیوم از سوخت مصرف شده، همواره باعث نگرانی طرف های برجام بوده و هست چراکه  یکی از راه های آسان و معمول ساخت بمب اتمی در دنیا همین  پلوتونیوم و راکتور آب سنگین است.

آن چه گروسی باید در تهران بشنود 
فردا شب رافائل گروسی مدیرکل آژانس برای اولین بار بعد از روی کار آمدنش به جای مرحوم «یوکیو آمانو»، به تهران می آید تا به گفته منابع آگاه خراسان درباره تنش های ایجاد شده میان این نهاد بین المللی و تهران مذاکراتی داشته باشد. تنش هایی که از دی ماه 1394 و آغاز اجرایی شدن برجام بی سابقه بوده و با خروج آمریکا از یک سو و کاهش تعهدات برجامی ایران از سوی دیگر افزایش داشته است اما پیش از این نیز یک مقام ارشد در سازمان انرژی اتمی کشورمان در گفت و گو با خراسان از تلاش نهادهای مختلف به ویژه سازمان انرژی اتمی و وزارت خارجه پرده برداشت که با هدف رفع اختلافات چند ماه اخیر میان تهران و وین صورت می گیرد. انتظار می رود این سفر که همزمان با این تلاش ها انجام می شود و همچنین در آستانه انتشار گزارش مدیرکل درخصوص اجرای تعهدات برجامی ایران خواهد بود، بتواند اثر مثبتی بر حل و فصل ماجرای درخواست آژانس از ایران برای بازدید از دو مکان مورد درخواست و ادعای آژانس نیز داشته باشد. مکان هایی که باعث شد پس از سال ها در نشست قبلی شورای حکام آژانس، شاهد تصویب قطعنامه ای ضد ایرانی باشیم هرچند این قطعنامه با اختلافات داخل شورای حکام روبه رو شد و با رای منفی روسیه و چین و رای ممتنع هفت عضو دیگر به صورت شکننده ای به تصویب رسید اما ادامه دار شدن آن می تواند برای ایران و توافق هسته ای نگران کننده باشد خصوصا این که آژانس بر مبنای ادعاهای جاسوسی یک رژیم مجعول و نیز براساس مسائلی که زمانی تحت عنوان PMD بسته شده، ادعاهای خود را مطرح کرده است. مدیرکل آژانس به تازگی پس از دیدار با «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا در وین گفته بود ایران هنوز به این نهاد اجازه دسترسی به دو سایت قدیمی را نداده و هدف ما دسترسی [به این دو سایت] برای ادامه راستی‌آزمایی‌هایی است که برای جامعه بین‌المللی ضروری است. ما امیدواریم گفت‌وگوها با مسئولان ایرانی ما را به آن نقطه برساند» . در این میان جناب مدیرکل نباید فراموش کند به قول ظریف، نمی توان یک پرونده به دروغ باز شده و با منطق بسته شده را چند بار دیگر باز کرد و بر مبنای آن کشورها را متهم ساخت . قطعا در تهران گروسی برای اولین بار نکاتی را از زبان مقامات ایرانی خواهد شنید که می تواند در ادامه کارش موثر باشد و متوجه شود ایران از آن دسته کشورها نیست که فشارهای غیر قانونی باعث تغییر رفتارش شود. در این مسیر توجه او به وضعیت و تجارب همکاران قبلی اش در این سمت نیز بی فایده نیست.