ایسنا/ ممکن است فضا بی نهایت پهناور به نظر برسد، اما آسمان بالای زمین واقعاً بسیار شلوغ است و حتی در حال شلوغ تر شدن نیز هست. براساس آخرین محاسبه آژانس فضایی اروپا، بیش از ۲۹ هزار شیء با قطر بیش از ۱۰ سانتیمتر از جمله هزاران ماهواره فعال و از کار افتاده وجود دارد که در ارتفاعات مختلف در مدار زمین می چرخند و هر ساله بیش از ۱۰۰ موشک به فضا پرتاب می شود و چیز جدیدی را در مدار زمین مستقر می کند. 

تخمین زده می شود که تا سال ۲۰۲۵ تعداد اشیای ساخته دست انسان در فضا سالیانه از عدد ۱۱۰۰ نیز تجاوز خواهد کرد.

اخیراً شلوغ ترین فعالیت های فضایی از جانب شرکت فضایی خصوصی اسپیس ایکس ناشی می شود. پروژه ماهواره های اینترنتی "استارلینک"(Starlink) امسال تقریبا هر ماهه تعدادی ماهواره را روانه فضا کرده است و از زمان آغاز به کار، تاکنون بیش از ۶۰۰ ماهواره را به مدار زمین ارسال کرده و قصد دارد هزاران ماهواره دیگر را نیز پرتاب کند. 

در حال حاضر، تیم استارلینک هر ماه ۱۲۰ ماهواره را در مدار زمین مستقر می کند. کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا(FCC) مجوز پرتاب ۱۲ هزار ماهواره استارلینک را به اسپیس ایکس اعطا کرده است و این شرکت تقاضای صدور مجوز برای پرتاب ۳۰ هزار ماهواره دیگر را ارائه داده است.

"مایکل دومینگوئز" یکی از مقامات ارشد سابق وزارت دفاع آمریکا و رئیس آکادمی ملی مدیریت عمومی(NAPA) می گوید: فضا ممکن است بی پایان به نظر برسد، اما فرصت ها برای قرار دادن ایمن و نگهداری یک شی در مدار زمین اینچنین نیست. خطر برخورد بین اشیاء در فضا جدی است و برخوردهایی نیز تاکنون رخ داده است. حتی یکی از این تصادف ها می تواند زباله های خطرناکی ایجاد کند که می توانند طیف وسیعی از ماهواره های مهم را که ما به آنها وابسته هستیم، از جمله ماهواره های ارتباطاتی و مسیریابی جهانی، فلج کند و فضانوردان مستقر در ایستگاه فضایی بین المللی را به خطر بیندازد. علاوه بر این، عواقب مالی آن نیز می تواند از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد.

از طرف دیگر، سایر تلاش ها از دیگر شرکت های فضایی خصوصی از جمله آمازون و "وان وب" در حال رقابت با اسپیس ایکس در این حوزه جدید هستند.

اواخر ماه گذشته، آمازون مجوز کمیسیون ارتباطات فدرال را برای استقرار یک صورت فلکی اینترنتی موسوم به "کوئیپر"(Kuiper) دریافت کرد که چیزی شبیه به پروژه استارلینک خواهد بود. این برنامه شامل استقرار ۳۲۳۶ ماهواره در مدار زیرین زمین خواهد بود.

شرکت "وان وب" نیز برای دستیابی به برنامه ای مشابه و استقرار یک صورت فلکی کوچکتر مشتمل بر ۱۰۰۰ ماهواره برنامه ریزی کرده است. این شرکت در ماه مارس درخواست حمایت برای عدم ورشکستگی داد و هم اکنون در حال مذاکره با دولت انگلیس در خصوص دریافت بودجه نجات است.

در ایالات متحده آمریکا، اطلاعات مربوط به بقایای ماهواره ها و زباله های فضایی توسط وزارت دفاع ارائه می شد. اما با افزایش تعداد این اشیاء در مدار زمین طی سال های اخیر، وزارت دفاع از عهده آن برنیامد. بنابراین دولت ترامپ در سال ۲۰۱۸ دستورالعملی موسوم به "دستورالعمل سیاست فضایی ۳" را برای انتقال مسئولیت های هماهنگی فعالیت های ترافیک فضایی به وزارت بازرگانی صادر کرد.

اکنون آکادمی ملی مدیریت عمومی(NAPA) از جانب کنگره مأموریت دارد ارزیابی کند که کدام سازمان دولتی از میان ناسا، وزارت دفاع(FAA) و اداره هوانوردی فدرال(DOD) بهترین ظرفیت را برای مدیریت ترافیک فضایی دارد.