مهر/ یک شرکت دانش بنیان موفق به طراحی و ساخت نمونه تحقیقاتی و نمونه اولیه تولیدی پرنده دو زیست چندمنظوره با کاربردهای مختلف شده است.

این پرنده قابلیت نشست و برخاست روی دریا، آب رودخانه، سد، تالاب، چمن و آسفالت دارد. همچنین این پرنده دوزیست نشان می دهد که وابستگی و محدودیت آن به باند پرواز برای عملیات نسبت به هواپیماهای معمولی بسیار کمتر است.

این هواپیما در فاصله حدود ۶۰۰متر از آب بلند شده و ۳۰۰متر فرود می آید.

سفرهای توریستی، آمبولانس دریایی و خشکی، آموزش خلبانی در سطح حرفه ای، حمل بار، کنترل جنگل ها و مرزها، گارد ساحلی، کنترل آلودگی محیط زیست و دریاها کنترل سکوهای نفتی، خدمات به قایق ها و کشتی های صدمه دیده با سرعت بالا، امداد رسانی در حوادث دریایی، مسافر بری، تحقیقات و تجسس دریایی، از جمله کاربرد های این هواپیمای دو زیست به شمار می رود.

بُرد این پرنده (با مخازن سوخت استاندارد) تا۱۵۰۰کیلومترو با سوخت اضافی تا ۲۰۰۰ کیلومتر  است و دانش فنی ساخت آن صفر تا صد توسط این شرکت دانش بنیان و با بهره گیری از توانمندی چند شرکت دانش محور دیگر با اشتغال ۵۰ نفر مستقیم و دوبرابر غیر مستقیم، بدست آمده است.

تقریبا ۷۰ درصد این هواپیمای دو زیست با استفاده از مواد خام در داخل تولید می شود از این رو از ارزش افزوده بالایی برخوردار است. مابقی وسایل و تجهیزات مورد نیاز دیگر مثل هر هواپیماساز خارجی به صورت خام از کشورهای مختلف تهیه شده و در ساخت این پرنده دو زیست مورد استفاده قرار می گیرد.

بر اساس گفته محققان این شرکت، سومین یا چهارمین کشوری هستیم که دانش ساخت هواپیمای دو زیست را بدست آوردیم که امکان ساخت آن با کاربردهای مذکور و  مختلف قابل سفارش است.

تاکنون همچین هواپیمایی ایرانی دو زیست در کشور نداشتیم ولی تنها نمونه های روسی پیش از اینها به کشور وارد شده و اکنون نیازی به واردات آن نیست.

همچنین اعضای این شرکت دانش بنیان معتقدند دستور مقام معظم رهبری این است که در حوزه نظامی تولید داخل در پیش بگیریم تا نیازی به کشورهای دیگر نداشته باشیم؛ این به نوعی تحقق شعار سال در راستای جهش تولید است و اکنون در شرایطی هستیم که با تکیه بر دانش بومی و استاندارد ها، لازم است تولید را در دست بگیریم .

با تولید این هواپیمای دو زیست، ۴۵درصد ارزش افزوده ایجاد می شود.

این هواپیمای دو زیست با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و تداوم آن در مرکز طرح های کلان ملی فناوری ساخته شده که پیش از اینها نمونه تحقیقاتی آن رونمایی شده بود.