دیجیاتو/ اپل به بهانه عدم وجود قابلیت پرداخت درون برنامه‌ای مانع از به‌روزرسانی اپلیکیشن رایگان وردپرس شده بود، حالا اما از این اقدام عذرخواهی کرده است.

وردپرس روز گذشته اعلام کرد اپلیکیشن iOS این کمپانی که به کاربران اجازه می‌دهد به صورت رایگان سایت‌ها را طراحی و مدیریت کنند، از مدت‌ها قبل به‌روزرسانی نشده چرا که اپل به آنها هشدار داده پش از این کار باید قابلیت پرداخت درون برنامه‌ای را به اپ خود اضافه کنند و این در حالی است که تمامی خدمات ارائه شده در آن مجانی است.

اپل در نهایت این شرکت را مجبور کرد که در اپلیکیشن خود خدمات فروش دامنه و بسته‌های اختصاصی را فعال کند اما در چرخشی عجیب و نادر کمپانی کوپرتینویی بیانیه‌ای را منتشر کرده و در آن به دلجویی از وردپرس پرداخته است:

«مشکل بین ما و وردپرس برطرف شده چرا که گزینه‌های سرویس پرداخت آنها از اپ برداشته شده و حالا برنامه‌ای مستقل و بی نیاز از قابلیت پرداخت درون برنامه‌ای به شمار می رود. ما این مساله را به توسعه دهنده خبر داده و به خاطر سردرگمی ایجاد شده عذرخواهی می‌کنیم.»
اپل دلیل رفع را مشکل را توقف نمایش گزینه پرداخت وردپرس عنوان کرده اما این مساله نه روز گذشته بلکه از هفته‌ها قبل انجام شده بود. وردپرس در این اپ هیچ سرویس پولی را عرضه نکرده و آخرین بار که تبی به نام Plans برای مشتریان پریمیوم در نظر گرفته بودند، مدت‌ها گذشته است.

علاوه بر این «Matt Mullenweg»، توسعه دهنده‌ای که خبر مقاومت اپل در برابر آپدیت را افشا شد، در گفتگو با ورج مدعی شده که اپ استور پیشنهاد وی را برای حذف تمامی اشارات و لینک‌ها به سرویس‌های پولی در ازای به‌روزرسانی اپ رد کرده بود.

بنابراین به نظر نمی‌رسد اپل طی سازوکاری مشخص به این نتیجه رسیده که اپ وردپرس نیازی به سرویس پرداخت ندارد و احتمالا چون در این روزها که اتهامات مبنی بر انحصارگرایی علیه آنها به اوج خود رسیده، قید پول در آوردن از اپ‌های رایگان را زده‌اند.