فارس/ سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق، اعلام کرد که صبح امروز نیروهای ائتلاف بین‌المللی موسوم به «ضدداعش»، پایگاه التاجی بغداد را رسما ترک خواهند کرد.

 در پی انتشار اخبار غیر رسمی از قصد ائتلاف آمریکایی ضد داعش مبنی بر خروج از پایگاه «التاجی» در شمال بغداد، سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق نیز این خبر را تایید کرد.

سرتیپ «تحسین الخفاجی» شب گذشته در گفت‌وگو با «RT» تصریح کرد: نیروهای ائتلاف بین‌المللی روز یک‌شنبه (امروز - ۲۳ آگوست)، پایگاه التاجی را ترک خواهند کرد و این امر صبح با حضور فرماندهان نظامی دو طرف صورت خواهد گرفت.

هفته پیش، رسانه‌های عراقی از تحویل بزرگترین زاغه مهمات ائتلاف آمریکایی موسوم به «ائتلاف بین‌المللی ضد داعش» در پایگاه التاجیبغداد به طرف عراقی خبر دادند.

پایگاه هوایی التاجی عراق در ۸۰ کیلومتری شمال شهر بغداد، پایتخت این کشور قرار دارد و طی ماه‌های گذشته هدف حملات خمپاره‌ای و موشکی ناشناس قرار گرفته است. این پایگاه میزبان نیروهای ائتلاف آمریکا طی سال‌های گذشته بود.

از آغاز سال جاری میلادی، ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، شش پایگاه نظامی را به نیروهای عراقی تحویل داده است.

به اعتقاد کارشناسان، تصمیم آمریکا برای خروج از برخی پایگاه‌ها و مراکز نظامی به این دلیل است که آمریکا  از حملات مستمر علیه نظامیان خود در سایه خشم روزافزون مردم عراق از این تداوم حضور بیم دارد و این پایگاه‌‌ها با توجه به حملاتی که طی یک سال اخیر علیه آنجا شده از شاخص‌های لازم برای تامین امنیت نظامیان آمریکایی برخوردار نیست.

موضوع اخراج نیروهای آمریکا از عراق بعد از آن جدی و تبدیل به خواسته پارلمان این کشور شد که ارتش آمریکا، شماری از نیروهای الحشد الشعبی و ارتش عراق را در غرب این کشور هدف قرار داد و بعد از آن در اقدامی جنایتکارانه، شهید سپهبد «قاسم سلیمانی»، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به همراه «ابومهدی المهندس»، معاون رئیس سازمان الحشد الشعبی و نیروهای مرتبط به این سازمان را در تاریخ ۱۳ دی‌ماه گذشته به شهادت رساند.

اما شش ماه پس از ترور  المهندس و سپهبد قاسم سلیمانی،  ژنرال «فرانک کنت مک‌کنزی»، فرمانده نیرو‌های تروریست آمریکا در خاورمیانه موسوم به «سنتکام» در سفر اخیرش  به بغداد به صراحت از حضور پایدار نیروهای کشورش در عراق سخن گفت.