ایسنا/ یک وبسایت یهودی اعلام کرد، محافل یهودی در نیویورک از سفیر امارات در سازمان ملل که اصالتا اهل فلسطین است، استقبال کردند.

وبسایت یهودی "جوییش کرونیکل" اعلام کرد، لانا زکی نسیبه، فلسطینی‌الاصل و مشخصا اهل قدس اشغالی است اما به شدت از عادی سازی روابط امارات با رژیم صهیونیستی دفاع کرد.

این وبسایت به نقل از کولن شیندلر، متخصص امور اراضی اشغالی در موسسه مطالعات آسیایی و آفریقایی در لندن گفت، کمیته آمریکایی یهودی در نیویورک از نسیبه استقبال و او را گرامی داشت‌.

وی گفت، حمایت نسیبه از عادی سازی روابط ویژگی‌های دیگری نیز دارد زیرا او از اهالی شهر قدس است.

شیندلر می‌گوید، نسیبه نقش خوبی در این توافق ایفا کرد. او متخصص مسائل اراضی اشغالی است و مقاله‌های بسیار خوبی درخصوص صهیونیست و تاریخ یهودی دارد.

به گفته شیندلر، انور نسیبه، پدربزرگ لانا نسیبه تحصیل کرده دانشگاه کمبریج بود و در مساله فلسطین دست داشت اما با نازی‌ها و اخراج یهودیان از جهان عرب مخالف بود.

یاسر عرفات، رئیس فقید تشکیلات خودگردان فلسطین هم در سال ۱۹۶۸ "سری نسیبه"، عموی لانا را به عنوان نماینده تشکیلات در قدس تعیین کرده بود. به گفته شیندلر، سری با عملیات استشهادی در جریان انتفاضه مسجدالاقصی مخالف و از حامیان صلح با رژیم صهیونیستی بود.

اما زکی نسیبه، پدر لانا پیش از تاسیس امارات در سال ۱۹۶۸ وارد این کشور شد و از مشاوران مورد اعتماد حاکمان ابوظبی و معاون وزیر خارجه امارات شد. به گفته شیندلر، زکی در کتابخانه خود کتابهای متعددی از تاریخ یهود دارد.

پیش از این لانا نسیبه گفته بود: توافق امارات و اسرائیل ابتکار عمل صلح عربی را نجات داد که هدف از این ابتکارعمل عادی سازی روابط جهان عرب با اسرائیل در ازای تشکیل کشور فلسطین است.

وی افزود: با توقف طرح‌های شهرک سازی به طرق مختلف از ابتکارعمل صلح عربی حفاظت کردیم، برقراری روابط با اسرائیل شکست این ابتکارعمل نیست بلکه تحول عادی اتفاقات منطقه است. گمان نمی‌کنم ابتکارعمل صلح عربی و توافق امارات و اسرائیل با هم در تضاد باشند.