تسنیم/ "ولادیمیر زلنسکی" در جریان مذاکرات تلفنی خود با رئیس جمهوری ترکیه، خواستار انعقاد توافقنامه نظامی جدیدی بین دو کشور و مشارکت ترکیه در مانورهای نظامی در این کشور شد.

به نقل از خبرگزاری «اینترفکس»، "ولادیمیر زلنسکی" رئیس جمهوری اوکراین روز شنبه در جریان گفت‌وگوی تلفنی خود با "رجب طیب اردوغان" رئیس جمهوری ترکیه، ابراز امیدواری کرد که توافقنامه نظامی جدیدی بین دو کشور منعقد شود.

طبق اطلاعات دفتر ریاست جمهوری اوکراین، زلنسکی به همتای ترک خود گفت: «امیدوارم که دولت‌های ما بتوانند تا پایان سال جاری (میلادی) توافقنامه دوجانبه‌ای در زمینه همکاری‌ها در عرصه دفاعی و نظامی منعقد کنند. مشارکت ترکیه در مانورهای نظامی ستادی-فرماندهی در اوکراین، بسیار مهم است.»

رئیس جمهوری اوکراین یادآور شد، مانور "تلاش‌های متحد- 2020" برای دهه آخر ماه سپتامبر در خاک اوکراین برنامه ریزی شده است.

رهبران دو کشور همچنین درباره فراهم سازی مقدمات نشست بعدی شورای راهبردی اوکراین-ترکیه در بالاترین سطح گفتگو کرده و همچنین بر اهمیت برگزاری دور بعدی نشست کمیسیون بین دولتی در زمینه همکاری‌ای تجاری و اقتصادی بین اوکراین و ترکیه تأکید کردند.

علاوه بر این، اردوغان برقراری آتش‌بس کامل در منطقه دونباس را به همتای اوکراینی خود تبریک گفته و از وی برای سفر به ترکیه دعوت کرد.

لازم به یادآوری است در اوایل ماه آگوست مشخص شد که اوکراین و ترکیه شرکت مشترکی برای تولید سلاح‌های دقیق و فناوری‌های هوافضا را ایجاد کرده‌اند. این شرکت قصد دارد هواپیمای بدون سرنشین تولید کند.