تسنیم/ شورای عالی دولت لیبی از حمایت‌های ترکیه و قطر در مبارزه با نیروهای حفتر قدردانی کرد.

به نقل از آناتولی، شورای عالی دولت لیبی از نقش ترکیه و قطر در مهار حملات شبه‌نظامیان خلیفه حفتر، سرکرده شورشیان در شرق لیبی قدردانی کرد.

این شورا پس از فراخوان فائز السراج، نخست‌وزیر لیبی از نیروهای نظامی در این کشور جهت برقراری آتش‌بس فوری و توقف کلیه عملیات‌های نظامی بیانیه‌ای صادر کرد.

در این بیانیه آمده است: از نقش کشورهای دوست و برادر به ویژه ترکیه و قطر به خاطر حمایت‌هایشان در مبارزه با خلیفه حفتر و مزدوران او قدردانی می‌کنیم.

همچنین در بیانیه مذکور با اشاره به لزوم اجرای آتش‌بس و تسلط دولت مشروع بر تمام کشور، گفته شد این شورا به هیچ عنوان گفت‌وگو با حفتر را قبول نمی‌کند.

گفتنی است روز گذشته فائز السراج، نخست‌وزیر لیبی به نیروهای نظامی در این کشور دستور آتش‌بس فوری و توقف کلیه عملیات‌های نظامی را صادر و تاکید کرد تحقق آتش‌بس مستلزم آن است که سرت و الجفره، عاری از سلاح شوند.

سرتیپ ابراهیم احمد بیت‌المال، فرمانده پایگاه عملیات مشترک سرت-جفرا ارتش لیبی نیز طی بیانیه‌ای اعلام کرد: با پیروی از دستور فائز السراج، نخست‌وزیر لیبی و رئیس کل نیروهای مسلح کشور، از اعلام آتش‌بس و اظهارت وی استقبال می‌کنیم.

نیروهای ارتش دولت قانونی لیبی که توسط سازمان ملل به رسمیت شناخته می‌شود، در واکنش به تحرکات نظامی حفتر در طرابلس عملیات «برکان الغضب» را آغاز کردند.

این نیروها در 25 مارس امسال نیز عملیات «طوفان صلح» را برای آزادسازی جنوب طرابلس و اطراف آن آغاز و در 3 ژوئن تمام مناطق طرابلس و در 5 ژوئن شهر استراتژیک ترهونه را از اشغال شبه‌نظامیان حفتر آزاد کردند.

همچنین ارتش لیبی 6 ژوئن عملیات جدیدی با نام «مسیرهای پیروزی» را برای آزادسازی شهر ساحلی سرت، پایگاه نظامی «الجفره» و مناطق اطراف آن آغاز کرد. در چارچوب این عملیات شهر الویشکه واقع در غرب شهر سیرت از اشغال شبه‌نظامیان حفتر آزاد شد.